Duchovná obnova pre manželské páry

Na pozvanie d.otca Andreja Darmu navštívíla našu farnosť  sr. Marta Andraščiková, členka generálnej rady Spoločnosti sociálnych sestier a  pastorálna poradkyňa. Od 23.2. do 25.2. 2018 svoj čas venovala siedmim manželským párom, ktoré prijali jej ponuku duchovnej obnovy. Cieľom tohto spoločného duchovného stretnutia bolo  posilnenie manželského vzťahu, pomoc  vstúpiť do nepoznaného sveta toho druhého, mať  skúsenosť  vypočutia a porozumenia.

Pre zúčastnených manželov to bol veľký čas milosti , Božieho požehnania a vzájomného spoznávania sa.  Sr. Marta s veľkým oduševnením, radosťou  a láskou rozprávala o úžasnom božom pláne s nami. Zaujímavé bolo zistenie, ako veľmi ovplyvňujú skúsenosti z detstva vzťah k manželskému partnerovi. Manželia si v praktických „cvičeniach“ vyskúšali, ako správne narábať s emóciami, ako vyjadriť negatívne pocity  bez toho, aby druhú stranu ranili, ale aj to, ako partnera oceniť . Spoločné manželské dialógy boli spočiatku rozpačité – veď nie je jednoduché, zvlášť mužom, rozprávať o svojom vnútornom svete, alebo počúvať partnera s ozajstným záujmom bez prerušenia či pozrieť sa na situáciu jeho očami a vcítiť sa do jeho spôsobu prežívania. Všetky obavy však vďaka vedeniu  sr. Marty opadli a vzájomné rozhovory boli popretkávané aj humorom.

Podľa slov sr. Marty ten, ktorý sa zrieka svojho pohodlia, svojich predstáv v prospech druhého, manželskému partnerovi umožňuje rásť a seba posväcuje, lebo zrieknutie sa ho niečo stojí. A to je aj túžbou zúčastnených manželských párov – vzájomným posväcovaním posväcovať aj svoje rodiny, spoločenstvo, farnosť. Čím viac svätých manželstiev bude medzi nami, tým väčšie božie kráľovstvo môžeme prežívať už tu na zemi .