Biskupi vyhlásili pôst za odvrátenie epidémie

Milí priatelia!

Naši biskupi opäť vyhlásili na piatky od 30. 10.  až do Vianoc (čiže na osem nasledujúcich piatkov) prísny pôst s úmyslom vyprosovať odvrátenie epidémie koronavírusu. Je to vážna výzva našich pastierov, ktorí vnímajú, že ich stádo je vážne ohrozené na tele i na duši.

vbnbvncv

Bez Boha problémy nevyriešime

Zjednotenou prosbou a pôstom sa v čase vlastných poblúdení a neverností obracal k svojmu Bohu starozákonný ľud Boží a mnohokrát v kritických chvíľach histórie aj Cirkev – novozákonný Boží ľud. Viera nám hovorí, že vždy – tak v slnečných ako i v chmúrnych časoch: „Bez Božieho požehnania márne naše namáhania“. Dnes vnímame, že mnoho vecí nám v spoločnosti akoby prerastá cez hlavu a že situácia nie je „business as usual“ (že sa nič zvláštne nedeje). A v takýchto ťažkých časoch celkom prirodzene prežívame skutočnosť, že sami problémy vyriešiť nedokážeme. Že tak ako slnko nad nami potrebujeme aj Božiu pomoc, Božie zľutovanie, Božiu milosrdnú lásku. Skutočné pokánie nás vedie k tomu, aby sme sa stávali tými a takými, akými nás chce mať Boh. Nie kozmetické úpravy na našom živote, ale ochota pustiť Božieho Ducha do všetkých oblastí, do hĺbky nášho života – aby sme ozdraveli.

Vzájomná pomoc

Epidémia korony je pre nás všetkých ťažkou skúškou. Sme však rôzni a pre niektorých môže byť „preťažkou“ skúškou – či už ich epidémia zasiahla bezprostredne a oberá ich o zdravie, či dokonca o život, alebo prišli o živobytie, prežívajú strach a obavu a nevidia na konci tunela žiadne svetlo… Preukazujme si navzájom vzájomné pochopenie a solidárnu pomoc!

Pridávame sa k hlasu našich biskupov

Dovoľujeme si pridať sa k hlasu našich biskupov aj vo veci povzbudenia zúčastniť sa na plošnom testovaní ochorenia COVID-19, napriek tomu, že zaznievajú aj kritické hlasy. Túto náročnú operáciu podporila tak KBS ako aj ECAV. Keď prosíme Boha o pomoc, to predpokladá ochotu urobiť všetko prirodzené, čo pre dobro veci môžeme urobiť my sami. Odporúčame, aby súčasťou úmyslu nášho pôstu bola aj podpora žiadosti biskupov o obnovu možnosti verejného slávenia bohoslužieb. Naši pastieri nám popri pôste pripomínajú aj almužnu a modlitbu ako prostriedky pokánia. Dnes popri bezprostrednej osobnej finančnej podpore núdznych môžeme pomôcť aj podporou mnohých dobročinných iniciatív cez internet. Modlime sa a rozširujme modlitbu, ktorú nám biskupi ponúkli. Je to krásna modlitba plná hlbokých a pokorných úmyslov.

Bratislavský Vladyka Peter Rusnák o pôste

Bratislavský eparcha otec Peter Rusnák sa v týchto dňoch pre Rádio LUMEN vyjadril k téme pôstu: „Kresťanský postoj k pôstu je vyjadrený v slovách Pána Ježiša, keď hovorí o zmysle pôstu. Hovorí takto: Moji učeníci, kým som s nimi, sa nemusia postiť, lebo sú na svadbe, v spojení so mnou. Ale keď im ženícha vezmú, potom sa budú postiť. A ja si myslím, že tento čas, táto doba, je práve to, že by sme si mali uvedomiť, že asi sme svojho ženích trochu stratili, možno ho vyhnali svojimi hriechmi, svojimi postojmi a je treba sa nám postiť, aby sa ženích vrátil. A vyjadrením práve tej túžby po návrate Ježiša Krista do našej spoločnosti, do našich životov, je aj táto forma náboženského postoja, lebo tá vedie vždy k obráteniu. Lebo pôst je aj vyjadrením poníženosti, pokory a priznania si vlastnej hriešnosti. A preto ten pôst, tá ujma je vždy namieste v dejinách Cirkvi aj v živote každého kresťana.“

Za predsedníctvo FKI

Pavol Kossey