Ježiš žije (alebo Ako sme slávili Veľkú noc v Trnavej Hore)

Nech je oslávený náš Pán za ďalšiu požehnanú Veľkú noc za dverami našich príbytkov. Aj keď verejné bohoslužby v tomto čase neboli možné, Boh otváral kostoly našich sŕdc a prihováral sa každému osobitným spôsobom. Svedčia o tom mnohé svedectvá farníkov – našich, i tých „externých“, ktorí sviatky prežívali spolu s nami  prostredníctvom  online prenosov.

Mnohí vyjadrili veľkú vďaku aj za možnosť interaktívne sa zapojiť do prežívania liturgie, pretože to pomohlo rodinám hlbšie prežiť sviatočné dni, hlbšie prežívať a vnímať obrady a tajomstvo Zmŕtvychvstalého Krista , viac si uvedomovať Otcovu lásku k nám. Mnohí cítili spoločenstvo s Bohom i ľuďmi. Niektoré rodiny zas okúsili skutočné vzkriesenie v podobe odpustenia a zmierenia. A deti sa tešili na ovečku Ráchel, ktorá sa im z obrazovky prihovárala a učila ich.

     A takto to všetko začalo…

 

Na obrázku môže byť dieťa, stojaca osoba a interiérNa Zelený štvrtok sme dovolili  Bohu, aby nám umyl nohy… aby sa dotkol tých vecí, ktoré možno nemusíme …dovolili sme Bohu,  aby sa nás dotkol s láskou, aby sme  cítili, že sme  milovaní aj napriek našim nedokonalostiam. Otcovia ako hlavy rodín/prípadne maminy boli pozvaní , aby tento dotyk lásky sprostredkovali svojim blízkym doma,  aby s láskou umyli nohy manželkám, deťom … a potom aj manželky manželom  –  ako prejav jednoty a  lásky, lebo bez  lásky medzi manželmi nebude lásky ani medzi deťmi. A kto bol doma sám, nechal si umyť nohy samotným Kristom. Táto aktivita (podľa svedectiev) priniesla do mnohých príbytkov  naozaj živého Krista. Umyť nohy a pobozkať ich,  je hlboko dôverné a intímne.

 

Večer sme  bdeli s Ježišom v Getsemany – na moderovanej adorácii vysielanej cez internet. Bohostánok bol zahalený zlatou farbou, ktorá je symbolom božstva , vzkriesenia, života, ale aj červenou farbou a tŕňovou korunou – symbolom bolesti a utrpenia. Sviece , ktoré ho zboku osvecovali, boli ako dvaja anjeli, ktorí posluhovali Ježišovi. Spoločne sme ďakovali  za bezhraničnú božiu lásku, za svetlo v ľuďoch, ktorí k nám prichádzajú. Mysleli sme na tých, ktorí trpia v tomto čase – tých blízko nás, ale ja vzdialených a trpiacich v očistci , ľudí vyčerpaných beznádejou, chorobou, hladom, závislosťami,  akýmikoľvek utrpeniami– lebo v nich trpí sám Ježiš, v nich sa potí krvou, v nich sa prihovára Otcovi. Prosili sme o dar viery v Božiu lásku, o oslobodenie  od náboženstva, v ktorom „musím“, „nesmiem“, „mal by som“ …

 

Piatok sme začali pobožnosťou krížovej cesty, obetovanou za našu farnosť, aby nám Pán otvoril srdce pre to, čo nás chce znova naučiť . Mnohí sa v nej našli a hlboko sa ich dotkla. Vďaka technikom, ktorí stáli pri prenosoch za kamerami a zvukovým pultom , boli jednotlivé obrazy zastavení „prenesené“ z kostola aj do príbytkov.

Silným momentom boli v rámci veľkopiatočných  obradov pašie , ktoré prednášali nielen kňazi, ale aj laici zastupujúci vrátničku, Piláta, Petra či ostatných Židov a spolu s nimi aj veriaci vo svojich príbytkoch. Text pašií bol zároveň aj na obrazovke a ako mnohí napísali: „Keď sme kričali -Ukrižuj ho!- , živo sme si uvedomovali, že to my kričíme, nielen tí pred 2 000 rokmi, ale aj my tu a teraz. Počas kázne sme boli vyzvaní napísať na papier , s čím máme problém…naše hriechy…veci, kde nežijeme lásku – lásku k Bohu a lásku k človeku …

Kríž si uctili nielen kňazi prítomní v kostole, ale aj rodiny doma. Otcovia boli pozvaní, aby  vzali kríž, rodina si okolo neho kľakla, otec ho ako prvý pobozkal, a potom uložil na červenú látku ako symbol lásky. Pod  kríž sme mohli  poukladať  papiere, ktoré sme zapísali,  zapáliť k tomu sviecu, ktorá osvecuje – ukazuje, že tu sa niečo veľké deje . Boli sme  pozvaní  pred touto  Láskou, ktorá nás  miluje aj napriek našim slabostiam, hriechom, nevernostiam – pokľaknúť, kedykoľvek pôjdeme okolo.

Viacerí uvítali , že vláda od 1. apríla povolila individuálnu návštevu kostola a využili túto príležitosť k modlitbe pri Božom hrobe. Od  obradov Veľkého piatka, po celú noc až do  vigílie Bielej soboty boli z tohto miesta nepretržite prednášané k Bohu naše modlitby.

Sobotné ráno oživila modlitba ranných chvál a posvätného čítania obetovaná za naše rodiny, ktorú sa modlil kňaz spolu s niekoľkými chlapmi.

Vyvrcholením sviatkov bola ako ináč – Veľkonočná vigília začínajúca obradom svetla. Boh vstupuje do našej tmy  – do tmy v chráme ale aj do tmy v našom vnútri – ako svetlo, ktoré prichádza z ohňa lásky živého Boha. Potom zaznel nádherný Veľkonočný chválospev ako oslava celej tej Božej aktivity voči nám. Nasledovali čítania zo starého zákona, a potom sa celý kostol rozsvietil a rozozvučal radostným  „Sláva Bohu na výsostiach“ . Chýbal nám síce zvuk organa, ale brat Milan so svojou gitarou , spevom a úprimnou radosťou zo vzkriesenia tento čas neskutočne obohacoval. Nechýbalo ani požehnanie jedál na konci . Mnohých zasiahla aj svätá, jednoduchá, až detská (nákazlivá) spontánna radosť pri spievaní piesní s kapucínmi v závere , niektoré deti si vraj doma aj zatancovali 😊

 

Takto to teda „skončilo“. Alebo neskončilo? Začalo ?

 

 

 

 

 

Ježiš žije, Ježiš žije, všetci ľudia nech to vedia – Ježiš žije … A ukazuje nám, že porazí aj tú najtemnejšiu tmu … Prijmeme výzvu nezostať za zatvorenými dverami našich kostolov či príbytkov, a vykročíme, aby sme prinášali živého Boha všade tam, kde budeme ?

Ps1: tento príspevok je  poskladaný z príhovorov nášho d. otca Andreja a svedectiev tých, ktorí nebrali Veľkonočné trojdnie ako divadlo, ale ako živé stretnutie s Bohom 😊

Ps2: celé svedectvá nájdete aj na FB Spoločenstvo farnosti Trnavá Hora

Posted in Nové.