Sviečky pre Ukrajinu

Ostáva len pár dní do prvého výročia od začatia vojny v susednom štáte. Od Ukrajiny a tejto hroznej vojny, ktorá mení životy ľudí na hrôzy, nie sme veľmi vzdialení, ani čo sa týka kilometrov, ani čo sa týka spoluprežívania útrap ľudí. A ponúkaná pomocná ruka neochabla a je vystretá aj s odstupom času.  A tak sa aktívni ľudia z našej farnosti zúčastnili akcie výroby sviečok.

Skupina ľudí z Kremnice: Viktor Haško, Peter Luptovský a  Monika Bilická  vozia na Ukrajinu pomoc, ktorú ľudia konkrétne v danej oblasti, či v danom čase, či pri danom probléme, alebo nedostatku potrebujú.
Letecké útoky poškodili mnoho miest energetickej infraštruktúry, v dôsledku čoho ostalo mnoho ľudí bez svetla a tepla. Je január a situácia viac ako vážna. A tak vznikla potreba zásobiť ľudí sviečkami.
Použité,  nevyhorené sviečky má skoro každý z nás doma. Tie sa dajú správnou metódou recyklovať, čím je možné dosiahnuť vyššiu výhrevnosť, svietivosť a dlhšiu účinnosť. Z Ukrajiny prišlo inštruktážne video na výrobu týchto sviečok, dostalo sa do rúk zanietených ľudí, a „správnym marketingom a menežmentom“- sms, oslovením ľudí cez farské oznamy, messenger, osobným informovaním, oslovovaním sa začala zbierka materiálu: sviečky, plechovky, kartóny, rezače.
Fara sa zmenila na výrobný priestor a veru aj pracovitých ľudí máme vo farnosti neúrekom. A tak sme sa predovšetkým s požehnaním a pomocou nášho Nebeského Otca v sobotu 28.1.2023 o 16.00 stretli, podelili si úlohy a pustili sa do výroby sviečok. Jedni rezali kartón, druhí ho rolovali a vkladali do plechoviek, ďalší roztápali staré sviečky a vlievali do plechoviek.  Roztápanie sviečok na tekutý vosk bolo zdĺhavé, a tak sme mravenčiu prácu  skončili až na druhý deň.
Výsledkom je 207 nových sviečok, ktoré vytvoria to, čo my máme jedným šťuknutím vypínača: teplo a svetlo. Plus niekoľko krabíc nových sviečok.
Ďakujeme Bohu za pomoc a silu. A ďakujeme všetkým ľuďom, ktorým nie je núdza a utrpenie iných ľahostajné a obetujú svoj čas, energiu a prostriedky na dobrú vec.

Jana Ivanová